Intel Core Ultra 5 225F 10-Core 4.9 GHz Arrow Lake LGA 1851 Desktop CPU Processor – BX80768225F
R 3 417.00
Prices Displayed are for EFT Only.
  • Brand: Intel
  • Series: Ultra Series
  • Model: BX80768225F
  • Cores: 10
  • Threads: 10
  • Max Turbo Frequency: 4.9 GHz
  • E-core Turbo Frequency: 4.4 GHz
  • Cache: 20 MB Intel Smart Cache
  • Max Memory: 192GB
  • Intel Laminar Cooler RM2 Included
  • Warranty: 3 Year Warranty
SKU BX80768225F Categories , ,
In stock
Only 20 items left in stock!
Gauteng: 1 - 3 Business days
Cape Town & Durban: 2 - 4 Business days
Other: 2 - 7 Business days
VIA-PayFast-2.jpg
Full description Intel.
  • The Intel Core Ultra 5 225F is a desktop processor with 10 cores, It is part of the Ultra 5 lineup, using the Arrow Lake architecture with Socket 1851.
  • Core Ultra 5 225F has 20 MB of L3 cache and operates at 3.3 GHz by default, but can boost up to 4.9 GHz, depending on the workload.
  • The multiplier is locked on Core Ultra 5 225F, which limits its overclocking potential.
Specifications
Brand: Intel
Series: Core Ultra Series
Model: BX80768225F
Technical Specs
Sockets Supported: LGA 1851
Cores: 10
Threads: 10
Max Turbo Frequency: 4.9 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency: 4.4 GHz
Cache: 20 MB Intel Smart Cache
Base Power: 65w
Turbo Power: 121 W
Architecture: TSMC N3B
Graphics Specs
Processor Graphics:
Base Frequency:
Max Dynamic Frequency:
Graphics Output:
Execution Units:
Memory Specs
Max Memory Supported: 192GB
Memory Types: DDR5
Max Memory: Up to DDR5 6400 MT/s
Software & Features
Software:
Features: Intel Speed Shift Technology
Thermal Monitoring Technologies
Intel Thread Director
Enhanced Intel SpeedStep Technology
Intel Turbo Boost Technology
General
Package Size:
Warranty Information
Warranty: 3 Year Warranty
Contact us if you would like to enquire about this product.
← Back
Thank you for your response. ✨
Additional information
Global Brands
Intel
Global CPU Cores
10 Cores
Global CPU Series
Ultra 5
Global CPU Socket
LGA 1851
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “Intel Core Ultra 5 225F 10-Core 4.9 GHz Arrow Lake LGA 1851 Desktop CPU Processor – BX80768225F”