R 4 649.00
Prices Displayed are for EFT Only.
  • Brand: HAVN
  • Series: HS Series
  • Model: HVN-CA-HS420-08
  • Motherboard Support: E-ATX (Max Width 277 mm) / ATX / M-ATX / Mini-ITX
  • Side Panel: Panoramic Tempered Glass
  • Colour: Black
  • Warranty: 2 Year Warranty
SKU HVN-CA-HS420-08 Categories ,
In stock
Only 1 items left in stock!
Gauteng: 1 - 3 Business days
Cape Town & Durban: 2 - 4 Business days
Other: 2 - 7 Business days
VIA-PayFast-2.jpg
Full description HAVN.
  • High-End Cooling Support: Accommodates up to 11 x 140mm fans and 420mm radiators on the top and side for powerful thermal performance.
Specifications
Brand: HAVN
Series: HS Series
Model:
Technical Specs
Drive Bays: – Right Fan Mount: 4 Storage Bays: 4 x 3.5” / 8 x 2.5”
– Cable Management Tray: 1 Storage Bay: 1 x 3.5” / 2 x 2.5”
Storage Bay Included: 4x
Expansion Slots: 6
Dust Filters: Yes
Front I/O: – USB 3.2 Gen 2 Type-C x1
– USB 3.2 Gen 1 Type-A x2
– Audio Jack x1
– Power & Reset Button x1
Fan Specs
Pre-Installed Fans: n/A
Fan Support: – Top: 3 x 120 / 3 x 140 mm
– Right: 3 x 120 / 3 x 140 mm
– Bottom: 3 x 120 / 3 x 140 mm
– Rear: 2 x 120 / 2 x 140 mm (Thickness Up to 30 mm)
Radiator Support
Front:
Top: 280 / 360 / 420 mm (Thickness: 65 mm, not overlapping with RAM)
Bottom:
Side: 280 / 360 / 420 mm (Thickness: 60 mm w/ GPU >317mm, 80 mm w/ top AIO)
Chassis Clearance Specs
Cooler Height Clearance: Height: Up to 185 mm
GPU Length Clearance: Length: Up to 480 mm
PSU Length Limit: Length: Up to 220mm
Software & Features
Software Support:
Optimized Airflow – Supports 11 x 140mm fans and up to 420mm radiators for top-tier cooling.
Hybrid Dual-Chamber Design – Maximizes airflow while maintaining clean internal layout.
SimpliCable Management – Built-in routing system and fan hub for a clutter-free build.
High-End Hardware Support – Compatible with E-ATX motherboards and large GPUs.
General
Chassis Lighting: N/A
PSU Support: ATX
Dimensions: 541 x 259.5 x 547 mm
Weight: Net Weight – 17.84kg
Colour: Black
Warranty Information
Warranty: 2 Year Warranty
Contact us if you would like to enquire about this product.
← Back
Thank you for your response. ✨
Additional information
Global Brands
HAVN
Case 2.5" Drive Bays
7+ SSD Bays
Case 3.5" Drive Bays