Gigabyte GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G GDDR7 Graphics Card – GV-N5070WF3OC-12GD
R 12 045.00
Prices Displayed are for EFT Only.
  • Brand: Gigabyte
  • Series: Nvidia GeForce RTX 50 Series
  • Model: GV-N5070WF3OC-12GD
  • Interface: PCI Express 5.0
  • Clock Speeds: 2542 MHz (Reference card : 2512 MHz)
  • CUDA Cores: TBD
  • Memory Type: GDDR7
  • Memory Size: 12GB
  • Memory Interface: 192-bit
  • Warranty: 3 Year Warranty
SKU GV-N5070WF3OC-12GD Categories , ,
In stock
Only 2 items left in stock!
Gauteng: 1 - 3 Business days
Cape Town & Durban: 2 - 4 Business days
Other: 2 - 7 Business days
VIA-PayFast-2.jpg
Full description Gigabyte.
  • Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
  • Powered by GeForce RTX 5070
  • Integrated with 12GB GDDR7 192bit memory interface
  • WINDFORCE cooling system
    • Hawk fan
    • Server-grade thermal conductive gel
  • NVIDIA SFF-ready
  • Reinforced structure
Specifications
Brand: Gigabyte
Model: GV-N5070WF3OC-12GD
Technical Specs
Chipset Manufacturer: Nvidia
Interface: PCI Express 5.0
CUDA Cores: 6144
GPU Architecture: Blackwell
AI Performance: TBD
Memory
Memory Type: GDDR7
Memory Size: 12GB
Memory Interface: 192-bit
Memory Clock: 28 Gbps
Software & Features
DirectX: DirectX 12 API
OpenGL: 4.6
Features: NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp
NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology
4th Gen Ray Tracing Cores
5th Gen Tensor Cores
Real-Time Ray Tracing Technology
General
Connectivity Ports: – Yes x 1 (Native HDMI 2.1b)
– Yes x 3 (Native DisplayPort 2.1a)
Multi-Monitor Support: Yes
Maximum Digital Resolution: 7680 x 4320
Recommended Power Supply: 750W
Power Connectors: 1x 16 pin
Form Factor: ATX
Dimensions: L=282 W=110 H=50 mm
Accessories: 1. Quick guide
2. 1x 12V-2×6 to 2x PCIe 8pin adapter