ASUS TUF Gaming 1000G 1000W 80+ Gold Fully Modular Power Supply
R 3 927.00
Prices Displayed are for EFT Only.
  • Brand: ASUS
  • Series: TUF Gaming PSU Series
  • Model: ASUS TUF-GAMING-1000G
  • ATX Version: ATX12V 2.4
  • Modularity: Fully Modular
  • Continuous Power: 1000W
SKU ASUS TUF-GAMING-1000G Categories ,
In stock
Only 1 items left in stock!
Gauteng: 1 - 3 Business days
Cape Town & Durban: 2 - 4 Business days
Other: 2 - 7 Business days
VIA-PayFast-2.jpg
Full description ASUS.
  • Capacitors and chokes pass demanding tests to achieve Military-grade Certification.
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • protective PCB coating protects against moisture, dust, and extreme temperatures.
  • An 80 Plus Gold Certification is the result of Japanese capacitors and other premium components.
  • Fully modular etched cables keep your rig neat and tidy.
  • 10-year warranty included.
SPECIFICATIONS
Brand ASUS
Series TUF Gaming PSU Series
Model ASUS TUF-GAMING-1000G
ATX Version ATX12V 2.4
Modularity Fully Modular
Continuous Power 1000W
MTBF 170,000 Hours
Efficiency Ratings 80 Plus Gold Certified
Multi-GPU Ready Yes
Cables 1x Motherboard Power Cable (610mm)
2x CPU Cable (650mm)
1x 12VHPWR PCIe Gen 5 16-pin Cable (675mm)
2x PCIe 1-to-1-Head Cable (675mm)
1x PCIe 1-to-2-Head Cable (675mm)
1x SATA 1-to-2-Head Cable (400+120mm)
1x SATA 1-to-3-Head Cable (400+120+120mm)
1x Peripheral 1-to-4-Head Cable (400+150+150+150mm)
Fan
Fan Size 140mm
Bearing Technology Rifle Bearing
Zero RPM Mode Yes
General
Form Factor ATX
Adjustable Single/Multi 12V Rail N/A
Dimensions 150 x 150 x 86mm (D x W x H)
Weight 2.48kg
Colour Black
Boxed Accessories TUF Gaming Cable tie x 3
User Manual
Warranty Information
Warranty 10 Year Warranty
Contact us if you would like to enquire about this product.
← Back
Thank you for your response. ✨
Additional information
PSU 80+ Rating
80 Plus Gold
PSU Capacity
960-1200w
PSU Form Factor
ATX
PSU Modular
Fully Modular
PSU PCIe Connectors
4x PCIe Connector, 6x PCIe Connector
Global Brands
ASUS
Global RGB Colours
No RGB
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “ASUS TUF Gaming 1000G 1000W 80+ Gold Fully Modular Power Supply”