AeroCool LUX 1000W 80 Plus Gold Non-Modular Desktop Power Supply – LUX-PG-1000
R 1 082.00
Prices Displayed are for EFT Only.
  • Brand: AeroCool
  • Series: LUX Series
  • Model: LUX-PG-1000
  • Modularity: Non-Modular
  • Certifications: 80 Plus Gold
  • Continuous Power: 1000w
  • Form Factor: ATX
  • Warranty: 2 Year Warranty
SKU LUX-PG-1000 Categories ,
In stock
Less than 64 items left!
Gauteng: 1 - 3 Business days
Cape Town & Durban: 2 - 4 Business days
Other: 2 - 7 Business days
VIA-PayFast-2.jpg
Full description AeroCool.
  • 80Plus Gold Certified for up to 90%+ efficiency, ensuring high performance and energy savings.
  • 30% increased ventilation area enhances airflow and cooling, helping prevent overheating.
Specifications
Brand: AeroCool
Series: LUX Series
Model: LUX-PG-1000
Technical Specs
Modularity: Non-Modular
Certifications: 80 Plus Gold
Continuous Power: 1000w
ATX Version:
Fan Specs
Fan Size: 120mm
Bearing Technology:
Zero RPM Quiet Mode: N/A
Software & Features
Software:
Features: 80 Plus Gold Certification: Over 90% energy efficiency.
Non-Modular Design: Soft, black, flat cables for easier management.
Enhanced Ventilation: 30% larger ventilation for better cooling.
Protection Mechanisms: Includes OPP, OVP, UVP, and SCP.
Active PFC: Stable power delivery with improved efficiency.
General
Cables Included: ATX 24-pin Connectors 1
EPS Connectors 1 x 4+4-pin
PCI-Express Connectors 3 x 6+2-pin
SATA Connectors 8
PATA Connectors 4
MTBF Hours:
Form Factor: ATX
Dimensions: 150mm x 86mm x 160mm
Weight:
Colour: Black
Warranty Information
Warranty: 2 Year Warranty
Contact us if you would like to enquire about this product.
← Back
Thank you for your response. ✨
Additional information
Global Brands
AeroCool
PSU 80+ Rating
80 Plus Gold
PSU Capacity
960-1200w
PSU Form Factor
ATX
PSU Modular
Non-Modular
Reviews
There are no reviews yet
Be the first to review “AeroCool LUX 1000W 80 Plus Gold Non-Modular Desktop Power Supply – LUX-PG-1000”